Champions League: Με Μπάγερν, Αρσεναλ και Ντιναμό Ζάγκρεμπ ο Ολυμπιακός στους ομίλους

olympiakos-championsleague

 

Μαχαίρια… ήταν τα χέρια του Κάρλες Πουγιόλ, καθώς ο παλαίχαμος άσος της Μπαρτσελόνα τράβηξε το μπαλάκι του Ολυμπιακού και τον έστειλε στον 6ο όμιλο, έναν από τους πιο δύσκολους, απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου, την Αρσεναλ και τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Η 1η αγωνιστική των ομίλων θα διεξαχθεί στις 15 και 16 Σεπτεμβρίου.

Σημειώνεται ότι για πρώτη φορά ισχύει το νέο σύστημα ταξινόμησης των ομάδων, όπου τις οκτώ θέσεις του Α΄ γκρουπ δυναμικότητας καταλαμβάνουν η κάτοχος του τίτλου και οι πρωταθλήτριες των πρώτων επτά χωρών στο ranking της UEFA.

Όμως, επειδή η Μπαρτσελόνα είναι κάτοχος αλλά και πρωταθλήτρια Ισπανίας, ανέβηκε στο Α΄ γκρουπ η πρωταθλήτρια Ολλανδίας!

Αν δεν είχε συμβεί αυτή η «καραμπόλα», τότε η Αϊντχόφεν θα ήταν στο 3ο γκρουπ δυναμικότητας, κάτω και από τον Ολυμπιακό.

Επίσης για πρώτη φορά μετέχουν στους ομίλους πέντε ομάδες από την ίδια χώρα (Ισπανία) που θα «μοιραστούν» σε πέντε διαφορετικούς ομίλους ,αφού ισχύει ο περιορισμός των ομάδων που προέρχονται από την ίδια εθνική ομοσπονδία.

Το πρόγραμμα του (6ο) ομίλου του Ολυμπιακού:

1η αγωνιστική – Τετάρτη 16 Σεπτ. 2015
Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Αρσεναλ
Ολυμπιακός – Μπάγερν

2η αγωνιστική – Τρίτη 29 Σεπτ. 2015
Μπάγερν – Ντιναμό Ζάγκρεμπ
Αρσεναλ – Ολυμπιακός

3η αγωνιστική – Τρίτη 20 Οκτ. 2015
Αρσεναλ – Μπάγερν
Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Ολυμπιακός

4η αγωνιστική – Τετάρτη 4 Νοεμβρ. 2015
Μπάγερν – Αρσεναλ
Ολυμπιακός – Ντιναμό Ζάγκρεμπ

5η αγωνιστική – Τρίτη 24 Νοεμβρ. 2015
Αρσεναλ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ
Μπάγερν – Ολυμπιακός

6η αγωνιστική – Τετάρτη 9 Δεκ. 2015
Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Μπάγερν
Ολυμπιακός – Αρσεναλ

Πώς σχηματίστηκαν όλοι οι όμιλοι της εφετινής κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης

1ος όμιλος
Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)
Μάλμε (Σουηδία)

2ος όμιλος
Αϊντχόφεν (Ολλανδία)
Μάντσεστερ Γ. (Αγγλία)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)
Βόλφσμπουργκ (Γερμανία)

3ος όμιλος
Μπενφίκα (Πορτογαλία)
Ατλέτικο Μαδρ. (Ισπανία)
Γαλατασαράι (Τουρκία)
Αστάνα (Καζακστάν)

4ος όμιλος
Γιουβέντους (Ιταλία)
Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)
Σεβίλη (Ισπανία)
Γκλάντμπαχ (Γερμανία)

5ος όμιλος
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)
Λεβερκούζεν (Γερμανία)
Ρόμα (Ιταλία)
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)

6ος όμιλος
Μπάγερν (Γερμανία)
Αρσεναλ (Αγγλία)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)

7ος όμιλος
Τσέλσι (Ισπανία)
Πόρτο (Αγγλία)
Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)

8ος όμιλος
Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης (Ρωσία)
Βαλένθια (Ισπανία)
Λιόν (Γαλλία)
Γάνδη (Βέλγιο)

Σχετικά Άρθρα


Αφήστε το σχόλιο σας

*

code