Η Μπαρτσελόνα επικράτησε στον «ισπανικό εμφύλιο – Η Μπάγερν 1-0 την Μπενφίκα

Πολύ σκληρή για να πεθάνει αναδείχθηκε η Ατλέτικο Μαδρίτης για την Μπαρτσελόνα η οποία βγήκε από τη δύσκολη θέση χάρη στη σωτήρια επέμβαση του Λουίς Σουάρες, που έπαιξε και για τους Μέσι – Νέιμαρ και με δύο γκολ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 2-1.

Οι «κολτσονέρος» προηγήθηκαν 1-0 στο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο ήταν πολύ καλύτεροι και κάμφθηκαν μετά την αυστηρή αποβολή του Φερνάντο Τόρες.

Στις 13 Απριλίου έρχεται η ρεβάνς οπότε Ατλέτικο και Μπαρτσελόνα θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους…

Στο Μόναχο η Μπάγερν καθάρισε τον αγώνα νωρίς νωρίς, από μόλις το 2ο λεπτό, όταν στη σέντρα του Μπερνάτ ο Βιδάλ, καλά πλασαρισμένος, νίκησε με κεφαλιά τον Έντερσον. Αυτό το γκολ ήταν αρκετό για να χαρίσει στην Μπάγερν τη νίκη με 1-0 επί της Μπενφίκα και να δώσει προβάδισμα στους Βαυαρούς του Πεπ Γκουαρντιόλα.