Ισοπαλία Ρωσία-Αγγλία στο Euro 2016 (BINTEO)

agglia rwsia

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να ισοφαρίσει την Αγγλία η Ρωσία κι έτσι ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την πρώτη ισοπαλία του Euro 2016.

H Αγγλία πέτυχε το ένα και μοναδικό της γκολ στο 73′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ντάιερ. Στο 80′ για λογαριασμό της Ρωσίας ο Γκλουσακόφ μπαίνει στη θέση του Νοϊστάντερ και τελικά αυτός ήταν ο παίκτης που λύτρωσε τη Ρωσία στο 92′ με το γκολ της ισοφάρισης.

Έτσι η Αγγλία δεν κατάφερε τελικά να σπάσει την κατάρα της πρεμιέρας της και αναδείχθηκε ισόπαλη.

Στο μεταξύ, λίγες ώρες πριν από το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες άναψαν και πάλι τα αίματα στους χούλιγκαν στη Μασσαλία με αποτέλεσμα να προκληθούν νέα εκτενέστερα και σοβαρότατα επεισόδια με αποτέλεσμα αυτήν τη στιγμή να χαροπαλεύει ένας Άγγλος χούλιγκαν.

Στις 21:00, η πυροσβεστική υπηρεσία και οι υπηρεσίες πρώτων βοηθειών καταμέτρησαν τους τραυματίες στις συγκρούσεις περιμετρικά του Παλιού Λιμανιού, μεταξύ αυτών και ο Βρετανός οπαδός που δίνει μάχη για να κρατηθεί στη ζωή, αφού γύρω στις 17.30 δέχθηκε, «χτυπήματα με σιδηρόβεργες, κυρίως στο κεφάλι», γνωστοποίησε μια πηγή από την αστυνομία.

Η ζωή του απειλείται, συμπλήρωσε από την πλευρά του ο αρχηγός της αστυνομίας του Μπους ντι Ρον Λοράν Νουνέζ. Συνολικά οι τραυματίες είναι 19 ενώ έχουν συλληφθεί 6 άτομα. Η αστυνομία έκανε χρήση δακρυγόνων.