Ρίο 2016: Αποκλείστηκε ο Μάρας στο μονόζυγο

 

 

             Εκτός τελικού του μονόζυγου έμεινε ο Βλάσης Μάρας, καθώς στον προκριματικό της ενόργανης γυμναστικής των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο βαθμολογήθηκε με 14.200 βαθμούς, και κατετάγη 38ος.
Ο πέντε φορές πρωταθλητής Ευρώπης και ρέκορντμαν συμμετοχών σε Ολυμπιακούς Αγώνες
στην ιστορία της ελληνικής γυμναστικής, για άλλη μια φορά δεν τα κατάφερε στην κορυφαία διοργάνωση. Όπως το 2004 στην Αθήνα, το 2008 στο Πεκίνο και το 2012 στο Λονδίνο, έτσι και τώρα στο Ρίο, έμεινε στα προκριματικά μακριά από τον καλό εαυτό του, σε ένα πρόγραμμα με συντελεστή δυσκολίας 6,80.

Αναλυτικά η 8αδα του τελικού στο μονόζυγο:

1. Φαμπιάν Χάμπουέτσεν (Γερμανία) 15.533

2. Νάιλ Γουίλσον (Μ.Βρετανία) 15.500

3. Έπκε Ζόντερλαντ (Ολλανδία) 15.366

4. Ντάνιελ Λέιβα (ΗΠΑ) 15.333

5. Φρανσίσκο Μπαρέτο Τζ.(Βραζιλία) 15.266

6. Σάμουελ Μίκουλακ (ΗΠΑ) 15.133

7. Όλεγκ Βερνιάεφ (Ουκρανία) 15.133

8. Μανρίκε Λαρντουέτ (Κούβα) 15.116

Στο μεταξύ με μια εξαιρετική εμφάνιση στους κρίκους, που του έδωσε 15.833 βαθμούς, ο πρωταθλητής Ευρώπης και κόσμου, Λευτέρης Πετρούνιας, προκρίθηκε δεύτερος στο τελικό του αγωνίσματος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, που θα διεξαχθεί την Δευτέρα (15/8, 20:00).

Πρώτος ήταν ο Κινέζος Γιανγκ Λιου με 15.900 βαθμούς και τρίτος ο συμπατριώτης του Χάο Γιού με 15.800 βαθμούς.
Ο Γάλλος Σαμίρ Αϊτ Σαϊντ κατετάγη 6ος, αλλά λόγω του σοβαρού τραυματισμού που υπέστη την θέση του στον τελικό θα πάρει ο Ουκρανός Ιγκόρ Ραντιβίλοφ, που ήταν 9ος.

Αναλυτικά η 8αδα του τελικού των κρίκων:

1. Γιανγκ Λιου (Κίνα) 15.900

2. ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 15.833

3. Χάο Γιού (Κίνα) 15.800

4. Ντένις Αμπλιαζίν (Ρωσία) 15.633

5. Αρτούρ Ζανέτι (Βραζιλία) 15.533

6. Σαμίρ Αϊτ Σαϊντ (Γαλλία) 15.533

7. Ντένις Γκούσενς (Βέλγιο) 15.366

8. Γιούρι Φαν Χέλντερ (Ολλανδία) 15.333

9. Ιγκόρ Ραντιβίλοφ (Ουκρανία) 15.308

 

Ελληνικές συμμετοχές – Πρόγραμμα ημέρας

Η Άννα Κορακάκη στη σκοποβολή (10μ. αεροβόλο πιστόλι-προκριματικά) ανοίγει σήμερα (7/8, 15:00 ώρα Ελλάδας) το… χορό των ελληνικών συμμετοχών, κατά τη 2η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο. Ακολουθεί στις 16:00 ο Παναγιώτης Γκιώνης στην Επιτραπέζια Αντισφαίριση, όπου καλείται να περάσει το εμπόδιο του Παντάσακ Τανβιριγιαβετσακούλ (Ταϊλάνδη) στον δεύτερο γύρο, ενώ στις 18:00 παίρνει θέση στην εκκίνηση η ελληνική τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου με τους Γιάννη Χρήστου, Γιάννη Τσίλη, Γιώργο Τζιάλλα και Διονύση Αγγελόπουλο, από την 3η προκριματική σειρά (διαδρομή 1).

Στην κολύμβηση, η ελληνική ομάδα στα 4χ100 ελεύθερο ρίχνεται στα προκριματικά στις 15:13, ενώ στις 20:28 ο Απόστολος Χρήστου δοκιμάζεται στα προκριματικά των 100μ. ύπτιο. Οι ελληνικές συμμετοχές στη 2η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων ολοκληρώνονται με την προσπάθεια της Βασιλικής Μιλλούση στα προκριματικά (δοκός ισορροπίας) της Ενόργανης Γυμναστικής.

Οι ελληνικές συμμετοχές της 2ης ημέρας:

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
15:00 Κορακάκη Αννα, 10μ αεροβόλο πιστόλι

EΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ
16:00 Γκιώνης Παναγιώτης, απλό, με Τανβιριγιαβετσακούλ (Ταϊλάνδη)

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ
18:00 Αγγελόπουλος – Τζιάλλας – Τσίλης – Χρήστου, τετράκωπος άνευ, προκρ.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
20:28 Χρήστου Απόστολος 100μ, ύπτιο, προκρ.
15:13 4χ100μ. ελεύθερο, προκρ.

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
23:30 Μιλλούση Βασιλική, δοκός ισορροπίας, προκρ.

Το πρόγραμμα της 2ης ημέρας:

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

15:00-16:40 Ομαδικό Γυναικών (φάση «16»)
20:00-23:45 Ομαδικό Γυναικών (προημιτελικοί, ημιτελικοί, ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Προκριματικά γυναικών
15:45-19:00 Α’ μέρος
20:30-22:00 Β’ μέρος
23:30-01:00 Γ’ μέρος
02:30-04:00 Δ’ μέρος

ΠΥΓΜΑΧΙΑ

17:00 – 19:00 Προκριματικά 60, 69, 81 κιλά Ανδρών
23:00 – 01:15 Προκριματικά 60, 69, 81 κιλά Ανδρών

ΚΑΝΟΕ – ΣΛΑΛΟΜ

18:30-22:15
Προκριματικά: C1 ανδρών: 1η σειρά
Προκριματικά: Κ1 ανδρών: 1η σειρά
Προκριματικά: C1 ανδρών: 2η σειρά
Προκριματικά: K1 ανδρών: 2η σειρά

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

Γυναίκες
18:15 – 22:15 Αγώνας Δρόμου επί δημοσίας Οδού (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

22:00 Συγχρονισμένες 3μ. Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΙΠΠΑΣΙΑ

16:00-21:55 Ιππικό τρίαθλο

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Ξίφος Ασκήσεως Ανδρών (ατομικό)

15:00-20:15
Γύρος των «64»
Γύρος των «32»
Γύρος των «16»
Προημιτελικοί

22:00-00:30
Ημιτελικοί
Μικρός τελικός
ΤΕΛΙΚΟΣ

ΤΖΟΥΝΤΟ

16:00-19:00
-66κ. (Α) & -52κ. (Γ) – Προκριματικά/ρεπεσάζ
21:30-00:10
Κατηγορίες -66κ. (Α) & -52κ. (Γ) – ΤΕΛΙΚΟΙ

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

14:30-18:30
Επαναληπτικά: Δίκωπος ανδρών
Επαναληπτικά: Διπλό σκιφ γυναικών
Επαναληπτικά: Διπλό σκιφ ανδρών
Επαναληπτικά: Τετράκωπος άνευ ελαφρών βαρών ανδρών
Προκριματικά: Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών
Προκριματικά: Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών
Προκριματικά: Δίκωπος γυναικών
Προκριματικά: Τετράκωπος ανδρών
Επαναληπτικά: Σκιφ ανδρών
Επαναληπτικά: Σκιφ γυναικών

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

15:00-22:20 10 μέτρα αεροβόλο πιστόλι Γυναικών (προκριματικά, ΤΕΛΙΚΟΣ)
15:00-22:20 Τραπ Γυναικών (προκριματικά, ΤΕΛΙΚΟΣ)
15:00-22:20 Τραπ Ανδρών (προκριματικά, 1η ημέρα)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

19:00 (Προκριματικά)
100μ. ύπτιο Γυναικών
200μ. ελεύθερο Ανδρών
100μ. πρόσθιο Γυναικών
100μ. ύπτιο Ανδρών
400μ. ελεύθερο Γυναικών
4Χ100μ. ελεύθερο Ανδρών

04:00
100μ. πεταλούδα Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
200μ. ελεύθερο Ανδρών (ημιτελικοί)
100μ. πρόσθιο Γυναικών (ημιτελικοί)
100μ. πρόσθιο Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
400μ. ελεύθερο Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
100μ. ύπτιο Ανδρών (ημιτελικοί)
100μ. ύπτιο Γυναικών (ημιτελικοί)
4Χ100μ. ελεύθερο Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

15:00-18:00 2ος γύρος Ανδρών
2ος γύρος Γυναικών
19:30-22:30 2ος γύρος Ανδρών
2ος γύρος Γυναικών
00:00-04:00 3ος γύρος Ανδρών
3ος γύρος Γυναικών

ΤΕΝΙΣ

16:45-05:00 Απλό Ανδρών – 1ος Γύρος
Απλό Γυναικών – 1ος Γύρος
Διπλό Ανδρών – 1ος Γύρος
Διπλό Γυναικών – 1ος Γύρος

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

16:00 56 κιλά Ανδρών (Β΄ γκρουπ)
21:30 53 κιλά Γυναικών (Α΄ γκρουπ) ? (ΤΕΛΙΚΟΣ)
01:00 56 κιλά Ανδρών (Α΄ γκρουπ) ? (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Άνδρες

Γ ΟΜΙΛΟΣ
18:00 Νικολάι/Λούπο (Ιταλία)-Βίρχεν/Οντιβέρος (Μεξικό)
22:30 Λουσένα/Νταλχάουζερ (ΗΠΑ)-Νάσερ/Μπελαΐ (Τυνησία)

Δ ΟΜΙΛΟΣ
23:30 Πέδρο Σόμπεργκ/Εβάντρο (Βραζιλία)-Ντίας/Γκονζάλες (Κούβα)
06:00 Σαμοΐλοφς/Σμέντινς (Λετονία)-Σαλκ/Σάξτον (Καναδάς)

E ΟΜΙΛΟΣ
19:00 Νούμερντορ/Βάρενχορστ (Ολλανδία)-Γκριμάλτ Μ./Γκριμάλτ Ε. (Χιλή)
05:00 Σεμένοφ/Κρασίλνικοφ (Ρωσία)-Φίγιαλεκ/Προύντελ (Πολωνία)

Γυναίκες

Α ΟΜΙΛΟΣ
16:00 Λαρίσα/Ταλίτα (Βραζιλία)-Ουκόλοβα/Μπίρλοβα (Ρωσία)
17:00 Κολόσινσκα/Μπρζόστεκ (Πολωνία)-Φέντρικ/Σουίτ (ΗΠΑ)

Δ ΟΜΙΛΟΣ
00:30 Λούντβιχ/Βάλκενχορστ (Γερμανία)-Ελγκομπασί/Νάντα (Αίγυπτος)
04:00 Μενεγκάτι/Όρσι Τοθ (Ιταλία)-Μπρόντερ/Βάλιας (Καναδάς)

E ΟΜΙΛΟΣ
21:30 Πάβαν/Μπάνσλεϊ (Καναδάς)-Φαν Γκέστελ/Φαν Ντερ Βλιστ (Ολλανδία)
03:00 Μπόργκερ/Μπίτε (Γερμανία)-Χάιντριχ/Ζούμκερ (Ελβετία)

ΜΠΑΣΚΕΤ

Άνδρες

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
20:15 Βραζιλία-Λιθουανία
01:00 Κροατία-Ισπανία
04:30 Νιγηρία-Αργεντινή

Γυναίκες

Α ΟΜΙΛΟΣ
23:30 Αυστραλία-Τουρκία
01:45 Γαλλία-Λευκορωσία

Β ΟΜΙΛΟΣ
18:00 ΗΠΑ-Σενεγάλη
20:15 Σερβία-Ισπανία

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Άνδρες

Α ΟΜΙΛΟΣ
01:00 Δανία – Νότιος Αφρική
04:00 Βραζιλία – Ιράκ

Β ΟΜΙΛΟΣ
01:00 Σουηδία – Νιγηρία
04:00 Ιαπωνία – Κολομβία

Γ ΟΜΙΛΟΣ
19:00 Φίτζι – Μεξικό
22:00 Γερμανία – Ν. Κορέα

Δ ΟΜΙΛΟΣ
21:00 Ονδούρες – Πορτογαλία
00:00 Αργεντινή – Αλγερία

ΒΟΛΕΪ

Άνδρες

Α ΟΜΙΛΟΣ
15:30 Ιταλία – Γαλλία
17:35 Βραζιλία – Μεξικό
23:05 ΗΠΑ – Καναδάς

Β ΟΜΙΛΟΣ
21:00 Πολωνία – Αίγυπτος
02:30 Ρωσία – Κούβα
04:35 Αργεντινή – Ιράν

ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Άνδρες

Α ΟΜΙΛΟΣ
15:30 Κροατία-Κατάρ
20:40 Δανία-Αργεντινή
01:50 Γαλλία-Τυνησία

Β ΟΜΙΛΟΣ
17:30 Σουηδία-Γερμανία
22:40 Πολωνία-Βραζιλία
03:50 Σλοβενία-Αίγυπτος

ΧΟΚΕΪ

Άνδρες

Α ΟΜΙΛΟΣ
23:00 Μ. Βρετανία-Νέα Ζηλανδία
01:30 Βραζιλία-Βέλγιο
02:30 Αυστραλία-Ισπανία

Β’ ΟΜΙΛΟΣ
00:00 Ολλανδία-Ιρλανδία

Γυναίκες

Α ΟΜΙΛΟΣ
16:00 Νέα Ζηλανδία-Ν. Κορέα
18:30 Ολλανδία-Ισπανία
19:30 Κίνα-Γερμανία

Β ΟΜΙΛΟΣ
17:00 Ιαπωνία-Ινδία

ΡΑΓΚΜΠΙ

Γυναίκες

Α ΟΜΙΛΟΣ
19:00 Φίτζι – Κολομβία
19:30 Αυστραλία – ΗΠΑ

Β ΟΜΙΛΟΣ
17:00 Ισπανία – Κένυα
17:30 Ν. Ζηλανδία – Γαλλία

Γ ΟΜΙΛΟΣ
18:00 Βραζιλία – Ιαπωνία
18:30 Καναδάς – Μ. Βρετανία

Β ΦΑΣΗ
22:00 Αγώνας για θέσεις 9-12
22:30 Αγώνας για θέσεις 9-12
23:00 1ο Προημιτελικός
23:30 2ος Προημιτελικός
00:00 3ος Προημιτελικός
Ο0:30 4ος Προημιτελικός

Σχετικά Άρθρα


Αφήστε το σχόλιο σας

*