Ανώμαλη προσγείωση για τον Παναθηναϊκό – Έχασε από τη Βαλένθια

0
30

Ο Παναθηναϊκός έχασε μια τεράστια ευκαιρία να εδραιωθεί στις δύο πρώτες θέσεις της EuroLeague, αφού έκανε… δώρο τη νίκη στη Βαλένθια με 67-63 η οποία προερχόταν από 10 συνεχόμενες ήττες στην διοργάνωση!

H Βαλένθια εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των «πράσινων», τα λάθη στο τέλος και την έλλειψη δημιουργίας με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με 67-63, να ανέβει στο 4-11 και να ρίξει τον Παναθηναϊκό από την δυάδα της κατάταξης!

Αυτή τη φορά η έλλειψη του Νικ Καλάθη φάνηκε και μάλιστα με το παραπάνω, αφού ήταν εμφανέστατη η έλλειψη δημιουργίας με αποτέλεσμα να μείνει ο Παναθηναϊκός στις 10 τελικές πάσες και να μη μην έχει καμία ουσιαστική συνεργασία στο παιχνίδι του. Αν συνυπολογίσει κανείς και τα σφαλτσοσφυρίγματα που δημιουργούσαν επιπλέον εκνευρισμό, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φύγει αλώβητος από την ισπανική πόλη.

Μάλιστα είχε την ευκαιρία να… αποτρέψει το κακό, αλλά ένα καλάθι του Ντούμπλιεβιτς ύστερα από χαμένο αμυντικό ριμπάουντ στα 36» (65-63) έμελλε να γράψει και τους τίτλους τέλους του αγώνα. Στη συνέχεια ο Ντένμον αστόχησε σε τρίποντο, ο Ρίβερς δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε λέι απ ύστερα από κλέψιμο και η Βαλένθια κατάφερε να πανηγυρίσει την 4η νίκη ύστερα από δύο μήνες!

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να προηγηθούν και με 10 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου (36-46) αλλά μέσα σε χρόνο dt κατάφεραν (γιατί περί κατορθώματος πρόκειται) να το πετάξουν στα σκουπίδια! Η Βαλένθια απάντησε άμεσα με ένα δικό της 10-0 και έφερε το ματς στα ίσια (46-46) λίγο πριν από το τέλος της γ’ περιόδου (48-48). Ήταν το διάστημα που έκανε κάποια πράγματα εξαιρετικά και κάποια άλλα… με τον πλέον λανθασμένο τρόπο! Ειδικά στο «ζωγραφιστό» όπου ο Ντούμπλιεβιτς πραγματοποίησε εξαιρετικό δεκάλεπτο, όντας εκείνος που βοήθησε την ομάδα του να επιστρέψει στο ματς!

Τα πάντα είχαν ξεκινήσει ιδανικά για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ήθελε να επιβάλει από την αρχή του αγώνα τον ρυθμό του με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 7-0 χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Ματ Λοτζέσκι και το αμυντικό ρεσιτάλ του Κρις Σίνγκλετον! Ο Αμερικανός είχε φιλοδωρήσει με τέσσερις τάπες τους παίκτες της Βαλένθια σε διάστημα μικρότερο των επτά λεπτών και ήταν εκείνος που κρατούσε τους «πράσινους» παρά το γεγονός ότι δεν είχε βοηθήσει στην επίθεση.

Άλλωστε έλειπε η δημιουργία στις τάξεις της ομάδας και τα περισσότερα καλάθια ήταν απόρροια προσωπικών ενεργειών και όχι σωστής κυκλοφορίας. Οι τέσσερις ασίστ του πρώτου ημιχρόνου αποτυπώνουν στο έπακρο την έλλειψη δημιουργίας από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος τα περίμενε όλα, είτε από δεύτερες προσπάθειες, είτε από το ατομικό ταλέντο των Λοτζέσκι και Ρίβερς, οι οποίοι είχαν κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα από 11 και 7 πόντους αντίστοιχα.

Η διαφορά είχε φτάσει και τους 11 πόντους για λογαριασμό του Παναθηναϊκού με 23-12 αλλά η συνέχεια έμελλε να ήταν τελείως διαφορετική. Ο Πλάις βρήκε τις λύσεις στην «πράσινη» ρακέτα σημειώνοντας 11 πόντους με 5/8 δίποντα, ενώ ο Γκριν εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της «πράσινης» άμυνας και σε τρεις περιπτώσεις «εκτέλεσε» … πέναλτι έξω από τα 6.75 μέτρα με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο με 13 πόντους και 4/5 τρίποντα! Κάπως έτσι το 23-12 του 12′ και το 28-19 του 14′ για λογαριασμό του Παναθηναϊκού εξανεμίστηκε εν ριπή οφθαλμού και η Βαλένθια έφερε το ματς στα ίσια (28-28 στο 17′) μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (32-32).

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 32-32, 48-48, 67-63

Πηγή: gazzetta.gr