Κλώτσησε την καρδάρα ο Παναθηναϊκός -Έχασε 96-87 από την Αρμάνι

0
19

Όλα λάθος κατάφερε να τα κάνει ο Παναθηναϊκός στο Μιλάνο. Παρουσιάστηκε πνευματικά και αγωνιστικά πελαγωμένος απέναντι στην Αρμάνι, με αποτέλεσμα να ηττηθεί καθαρά και να χάσει το πλεονέκτημα που είχε. Έτσι τώρα ισοβαθμεί μαζί της και, μάλιστα, υστερεί σε περίπτωση που καταλήξουν στην ίδια θέση.

Ο Τζίμερ Φριντέτ ήταν ο «κούκος» που δεν μπορούσε να φέρει την άνοιξη, αν και πέτυχε προσωπικό ρεκόρ καριέρας στην EuroLeague με 28 πόντους (6/9 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 1/1 βολή). Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν 7/14 τρίποντα και το «τριφύλλι» μόλις 2/10 τρίποντα και 12/25 δίποντα. Αρνητικός πρωταγωνιστής ο Νικ Καλάθης (0/5 δίπ., 0/1τρ., 1/2β.)

Η διαφορά έφτασε και στους 18 πόντους (79-61) στην τελευταία περίοδο, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μειώνοντας σε 91-84 ένα λεπτό πριν από το τέλος. Συνολικά η Αρμάνι είχε 14/30 τρίποντα.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν ο κορυφαίος για την Αρμάνι πετυχαίνοντας 22 πόντους, με 5/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ασίστ, ενώ πήρε και 2 ριμπάουντ.

Κακό επιθετικά ματς από τον Νικ Καλάθη, ο οποίος μπορεί να είχε 11 ασίστ, αλλά τελείωσε το ματς με 1/10 σουτ. Αρνητικός και ο Ταϊρίς Ράις στα 13 λεπτά που αγωνίστηκε.

Τα τέσσερα δεκάλεπτα 19-18, 44-34, 73-57, 96-87