Με «πεντάσφαιρο» επί του Λεβαδειακού, πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ

0
32

Με το επιβλητικό 5-0 επί του Λεβαδειακού ο ΠΑΟΚ σφράγισε τον τίτλο του πρωταθλητή, μέσα στην Τούμπα. Χρειάστηκαν 34 ολόκληρα χρόνια για να γίνει το όνειρο πραγματικότητα για εκατομύρια φιλάθλους του δικέφαλου του Βορρά.

Το ματς δεν αντέχει σε ιδαίτερη κριτική, καθώς τα πράγματα είχαν ξεκαθαρίσει ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο. Οι ποδοσφαιριστές του Λουτσέσκου μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να μην αφήσουν τίποτα για…αργότερα. Ο Σάκχοφ, μόλις στο 3΄μπήκε σχεδόν με τη μπάλα στα δίχτυα, μετά σπό ασίστ του Σβιντέρσκι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπίσεσβαρ έβγαλε  κάθετη πάσα στον Γιαννούλη, τον οποίο ανέτρεψε μέσα στην περιοχή ο Σαβατονγκό. Πέναλτι και 2-0 από τον Μπίσεσβαρ.

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, καθώς στο 30΄ο δικέφαλος κέρδισε νέο πέναλτι, σε ανατροπή του Μάτος, αλλά ο Πέλκας νικήθηκε από τον Μπάγιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν 3 ακόμη γκολ. Ο Βαρέλα «χτύπησε» στο 53’, ο Σάκφχοφ στο 60΄ και ο Σβιντέρσκι στο 81’.

Το ανοικτό πούλμαν, περίμενε παρκαρισμένο έξω από τα αποδυτήρια, για να οδηγήσει τους στον Λευκό Πύργο, την ώρα που το πρώτο πάρτι στήθηκε εντός γηπέδου με την εξέδρα να αποθεώνει τους πρωταθλητές!