Ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα το ντέρμπι με την ΑΕΚ και έμεινε πρώτος

0
77

O Ολυμπιακός νίκησε εύκολα με 2-0 την ΑΕΚ και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Χωρίς να έχει σπουδαία απόδοση εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων  στην άμυνα και πήραν το πολύτιμο τρίποντο.

Το πρώτο γκολ πέτυχε ο Σεμέδο μετά από πάσα του Σεμέδο. Στο 26΄ο Ελ Αραμπί έκανε το 2-0, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ μέσω VAR για χέρι του Γκιγέρμε στην αρχή της φάσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε αλλαγή ο Σιμάο, ο οποίος στο 62΄έφτασε κοντά στο γκολ με σουτ που κόντραρε στον Παπαδόπουλο και έφυγε λίγο άουτ. Μετά από 15 λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που κατάφερε να σκοράρει με πλασέ του Καμαρά.

Καλύτερος παίκτης για την Ολυμπιακό ο Καμαρά και για την ΑΕΚ ο τερματοφύλακας Τσιντώτας που έκανε 2-3 καλές αποκρούσεις στο δεύτερο ημίχρονο, κρατώντας την ομάδα μέσα στο ματς μέχρι και το 77ο λεπτό. Κακός ο Βράνιες, ήταν διαρκής πηγή κινδύνων.