Ο Παναγιώτης Λυμπέρης αρχηγός Στόλου-Γιος του πρώην αρχηγού ΓΕΕΘΑ

0
1058

Νέος αρχηγός του Στόλου ορίστηκε από το Συμβούλιο Αρχηγών ο υποναύαρχος Παναγιώτης Λυμπέρης. Διαδέχεται τον υποναύαρχο Στέλιο Πετράκη, ο οποίος ανέλαβε χθες αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Ναυτικού.

Ο νέος στόλαρχος έχει γεννηθεί το 1965 και κατετάγη το 1982 στο Πολεμικό Ναυτικό. Οι προαγωγές του: 

4 Ιουνίου 1986 ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΣ

25 Μαΐου 1989 ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ

22 Μαΐου 1993 ΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ

22 Μαΐου 1998 ΠΛΩΤΑΡΧΗΣ

21 Νοεμβρίου 2002 ΑΝΤΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ

29 Απριλίου 2010 ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ

05 Μαρτίου 2015 ΑΡΧΙΠΛΟΙΑΡΧΟΣ

02 Μαρτίου 2017 ΥΠΟΝΑΥΑΡΧΟΣ

Εχει υπηρετήσει σε μονάδες κρούσης ως Αξιωματικός Σν, Αξιωματικός ΑΑ, Διευθυντής Επιχειρήσεων.

Εχει ασκήσει τα καθήκοντα Υπάρχου στις ΤΑ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ και ΦΓ ΛΗΜΝΟΣ και τα καθήκοντα Κυβερνήτου στις ΤΠΚ ΣΤΑΡΑΚΗΣ και ΦΓ ΨΑΡΑ με την οποία επιχείρησε στην Επιχείρηση ΕΕ/ ATALANTA ως πλοίο έδρας του Έλληνα Διοικητή.

Ο Παναγιώτης Λυμπέρης είναι γιος του ναυάρχου εν αποστρατεία Χρήστου Λυμπέρη, ο οποίος ήταν αρχηγός ΓΕΕΘΑ το 1996 στην κρίη των Ιμίων και αρχηγός Στόλου το 1987, στη ελληνοτουρκική κρίση του Μαρτίου.

 

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here