Πέρασε άνετα από τον Κάμπο ο ΠΑΟΚ και περιμένει τον Ολυμπιακό

0
31

Γερό τεστ με τη Λάρισα έκανε ο ΠΑΟΚ ενόψει του καθοριστικού για την εξέλιξη του πρωταθλήματος ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (23η Φεβρουαρίου) στην Τούμπα. Νίκησε με 2-1 στον Κάμπο ευκολότερα απ΄ό,τι δείχνει το τελικό σκορ.

Στο 14′ ο Μάτος σέντραρε από δεξιά, Λάμπρου και Ακπομ έπιασαν παράλληλες κεφαλιές και η μπάλα στρώθηκε στον Λημνιό, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-1.

Στο 33′  η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Αουγκούστο, ο διαιτητής ήλεγξε τη φάση στο VAR και σωστά αποφάσισε πως δεν υπήρχε παράβαση.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Ντόουγκλας Αουγκούστο με βολίδα έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 0-2.

Την πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο είχε πάλι ο ΠΑΟΚ. Στο 56′ ο Λημνιός έκανε σέντρα, ο Πέλκας πρόλαβε τον Κρίστινσον και έπιασε κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Στο 67′ η ΑΕΛ μείωσε σε 1-2 με σουτ του Ηλιάδη μέσα από την περιοχή, καθώς η μπάλα στρώθηκε σε εκείνον μετά από εκτέλεση φάουλ. Η ολοκλήρωση της αναμέτρησης βρήκε τον ΠΑΟΚ να φτάνει στους 58′ βαθμούς και την ΑΕΛ να μείνει στους 26.